Strona główna | Struktura organizacyjna | Zespół języka niemieckiego
 

"Englisch ist ein Muss, Deutsch ist ein Plus”

 

Znajomość języka niemieckiego zwiększa szanse na zdobycie pracy w niemieckich i austriackich firmach w Polsce i za granicą. Niemcy są na trzecim miejscu na świecie pod względem wkładu w naukę i rozwój. Dlatego też język niemiecki zajmuje poczesne miejsce wśród języków ważnych dla nauki. Niemieckie i austriackie instytucje i fundacje przyznają liczne stypendia dla studentów i naukowców z innych krajów. Stąd celem naszego zespołu językowego jest jak najlepsze przygotowanie naszych studentów i doktorantów do efektywnej komunikacji w języku niemieckim w środowisku pracy inżyniera, przygotowanie do wyjazdów, stypendiów i staży w krajach niemieckojęzycznych. Chcemy, aby nasi studenci i doktoranci umieli porozumiewać się w języku Goethego nie tylko w codziennych sytuacjach, ale też potrafili korzystać z niemieckiej literatury specjalistycznej, tak ważnej w wielu dziedzinach techniki.

 

Zespół języka niemieckiego liczy obecnie 21 osób (1 docent, 19 starszych wykładowców, 1 wykładowca). 

 

Prowadzimy kursy na niemal wszystkich poziomach zaawansowania od A1 do C1.2 z języka ogólnego, specjalistycznego i naukowo-technicznego dla studentów studiów stacjonarnych, niestacjonarnych, dla doktorantów i pracowników PWR. Naszą bogatą ofertę wzbogacają również kursy języka niemieckiego prowadzone w języku angielskim.

 

Oprócz działalności dydaktycznej prowadzimy współpracę międzynarodową z Uniwersytetem w Magdeburgu (wspólne warsztaty, tworzenie materiałów dydaktycznych). Od 2012 prowadzimy również wymianę studencką z Szkołą Wyższą z Hanoweru (projekt tandemowy oraz kursy języka polskiego i niemieckiego we współpracy z Zespołem Języka Polskiego). Wspieramy studentów Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii podczas praktyk i wycieczek zagranicznych.

 

Wykonujemy tłumaczenia dla wydziałów Uczelni i Kancelarii Rektora (m.in. tłumaczenia symultaniczne, np. podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa PWr Pani Kanclerz Angeli Merkel).

 

Nasi lektorzy angażują się w działalność pozadydaktyczną organizując rokrocznie Turniej Języka Niemieckiego oraz przygotowując studentów do Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego. W Olimpiadzie nasi studenci odnoszą znaczące sukcesy.

 

Bierzemy również aktywny udział w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w SJO, w ramach którego przygotowujemy i prowadzimy liczne warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych. Osoby z naszego zespołu koordynują również Juwenalia Językowe i projekt Wirtualne Środowisko Nauki.

 

Prowadzimy warsztaty dla studentów promujące język niemiecki oraz przygotowujące do praktycznego zastosowania języka niemieckiego w środowisku pracy.

 

Coraz ważniejszą częścią naszej działalności jest E-learning. Stworzyliśmy bogaty, sprofilowany zgodnie z potrzebami studentów i programami nauczania multimedialny zbiór materiałów do nauki języka niemieckiego umieszczony na specjalnie do tego celu stworzonej platformie Wirtualnego Środowiska Nauki.

 

 
 do góry drukuj poleć stronę kontakt na skróty